CMJ Schedule

CMJ starts next week and there is going to be a ton of stuff going on. You don’t need a badge to get into a lot of stuff, but you will need to buy tickets in advance for some. This is by no means a definitive list, but more a list of stuff I’m excited for!

10/21

8 PM Gringo Star / 9 PM Wild Light (Ourstage.com) / 10 PM Cheeseburger  / 11PM Vivian Girls@ Red Bull Space at 40 Thomapson St. (free)

Lykke Li / Friendly Fires / Miles Benjamin Anthony Robinson / Micachu@ Bowery Ballroom (sold out)

Oxford Collapse, Women, Dan Friel, Bridges and Powerlines, The Antlers, Secret Life of Sofia, Hot Lava, Brownwater @ Cake Shop downstairs

Shiny Toy Guns (live) + The Delta Fiasco & Jonezetta @ Santo’s

AM Only Showcase w/ Wallpaper, Classixx. Bomb the Bass, Discokane, Jeremy Dawson of Shiny Toy Guns DJ set, and Jen Lasher @ Santo’s

The London Souls & The So So Glos with Special Guests @ Santo’s

Zigmat 12:00 / Red Wanting Blue 11:00 / The Picture 10:00 / Deadbeat Darling 9:00 / Thing-One 8:00 / Happy Anarchy 7:00 @ Mercury Lounge

The Arms, Goes Cube, HR (Bad Brains), Team Robespierre, Die! Die! Die! @ Crash Mansion

BrooklynVegan Showcase with Phenomemal Handclap Band, “singing DJ” Jens Lekman, Passion Pit, Ponytail, Secret Guest, the Sammies, Emmy the Great @ Music Hall of Williamsburg

Cloud Cult (acoustic), Paramount Styles, Sister Suvi, The King Left, Andra Allen Anjos @ Knitting Factory (main space)

The Cool Kids, The Carps, Skillz, Free Sol @ Gramercy Theater

Marnie Stern, Ponytail, Crystal Stilts @ The Studio at Webster Hall (free)

The High Wires, Gringo Star, Freshkills, Bang Bang Eche, The Naked and the Famous, Cut Off Your Hands, The Ruby Suns, Die! Die! Die! @ The Delancey (free)

Magnetic Morning (members of Interpol/Swervedriver), Springhouse, Julie Ocean, The Life and Times @ Southpaw

Chairlift, Age of Rockets, The Silent Years, Princeton, The Cringe, Sub Rosa @ Hiro Ballroom

10/22 

Rong Music/DFA Records Showcase @ Santo’s

Beach House, Ecstatic Sunshine @ (le) Poisson Rouge

Margot And The Nuclear So & So’s / Wild Sweet Orange / Love As Laughter / Audrye Sessions / Shugo Tokumaru / Cory Chisel & The Wandering Sons @ Bowery Ballroom

School of Seven Bells, Marnie Stern, Takka Takka, Women, Tobacco, The Faunts, Shugo Tokumaru, Starfucker, Rainbow Arabia, Frontier Ruckus @ Cake Shop (free)(day show)

Mirah, No Kids, Tara Jane O’Neil @ Highline Ballroom

The Muslims, The Browns @ Cake Shop (late night) (free)

Unicycle Loves You, My Teenage Stride, Bad Veins, Heloise & The Savoir Faire, Best Friends Forever, The Depreciation Guild, A Sunny Day in Glasgow, The Pains of Being Pure at Heart, Ringo Deathstarr, The Lisps, Inlets @ Knitting Factory (free)

The Dears, Eulogies @ Maxwell’s

8 PM The Rumble Strips  / 9 PM Women / 10 PM Takka Takka  / 11 PM Dexter Romweber Duo @ Red Bull Space at 40 Thompson St. (free)

Natalie Portman’s Shaved Head 1:00 / Bear Hands 12:00 / Sebastian Grainger & The Mountains (from Death From Above 1979) 11:00 / Walter Meego @ Mercury Lounge

Fujiya & Miyagi 9:00  / Tobacco (of Black Moth Super Rainbow) 8:00 / WhoMadeWho 7:00 @ Mercury Lounge

Late Of The Pier, The Whip, Ki:Theory, Nickel Eye, As Tall As Lions @ Music Hall of Williamsburg

Pattern is Movement, Violens, Pterodactyl, Catcall, Shunda K (Yo Majesty!) @ Public Assembly

Death Vessel, Miles Benjamin Anthony Robinson, The Jealous Girlfriends, Home Video, Micachu & The Shapes @ The Studio at Webster Hall (free)

10/23

Pela 12:00 / The Muslims 11:00 / Frances 10:00 / Blind Pilot 9:00 / Hockey 8:00 / The Vettes 7:00 @ Mercury Lounge

Delays / Scouting For Girls / Black Joe Louis & The Honeybears / Chester French / Janelle Monae @ Bowery Ballroom

8 PM Ponderosa / 9 PM Cotton Jones / 10 PM Oxford Collapse / 11 PM The Broken West  @ Red Bull Space at 40 Thompson (free)

The Muslims, Women, LiveFastDie, Girls @ Don Pedro

The Dears, Eulogies @ Hiro Ballroom

Hercules and Love Affair (DJ Set), Yo Majesty @ Hiro Ballroom (free with RSVP)

The Faunts, The Shondes, Mr. Gnome, Saxon Shore, James Jackson Toth, Trachtenburg Family Slideshow Players, The Vandelles, Alexandra Hope, Wet Secrets, Zs, Drug Rug, Gary Lucas, Lady Dottie and The Diamonds, Team Genius, Capstan Shafts, Boo and Boo Too, Brass Bed, The Pharmacy, The Terrodactyls @ Knitting Factory (free) (day show)

Jay Reatard, Cola Freaks, The Jacks @ Maxwell’s

77 Klash, Ari-Up (The Slits) & True Warriors, Fear Nuttin Band, The Cool and the Deadly, Meta & The Cornerstones @ Santo’s

Dallas Austin, Noisettes, U G-D @ Santo’s (late)

Gabriel Kahane, Fatula, Neckbeard Telecaster, Bad Veins, Twi The Humble Feather @ The Bell House (free) (day show)

Sam Champion, The Jealous Girlfriends, Mancino, The Silent League @ The Bell House

Shout Out Out Out Out, The Carps, Wallpaper, Classix, Japanese Motors, Amazing Baby @ The Studio at Webster Hall (free)

Crystal Castles, Fujiya & Miyagi, Who Made Who, Lymbyc System @ Webster Hall

Mission of Burma, King Khan & BBQ Show, The Dutchess & The Duke, Jay Reatard @ Music Hall of Williamsburg

Totally Michael, Best Fwends, High Places @ NYU’s E&L Auditorium

10/24

Jay Reatard / Longwave / White Lies / Violens / Japanese Motors / SweetWater@ Bowery Ballroom

Broken Social Scene @ Brooklyn Masonic Temple

The Virgins 1:00 / Eagle Seagull 12:00 / Delta Spirit 11:00 / Ambulance LTD 10:00 / Wild Light 9:00 / Mother Mother 8:00 / Other Lives 7:00 @ Mercury Lounge

Phosphorescent, City Center, Castanets, King Darves, Endless Boogie, Julianna Barwick, Viking Moses, Virgin Forest, Donovan Quinn, Doug Paisley @ Cake Shop (free) (day show)

Vivian Girls, Woods, Takka Takka, Cut Off Your Hands, The Pains of Being Pure at Heart, Picture Picture @ Cake Shop

Team Robespierre, Fiasco @ Cake Shop (free) (late night)

Lee “Scratch” Perry @ Gramercy Theater

Saves The Day, Kevin Devine and The Goddamn Band @ Highline Ballroom

Lucky Soul @ Joe’s Pub

The Helio Sequence, Au, Tara Jane O’Neil, Al James the Unfazed, Tenlons Fort, more! @ Knitting Factory (day show)

Monotonix, The Mae Shi, AIDS Wolf, DMBQ, The Apes, Akimbo, The Homosexuals, Shellshag, Catcall, Yip Yip, Sole, Aa, Fiasco, Screens @ Knitting Factory

Classix, Bomb The Bass, The Egg, Mike Simonetti, Wallpaper, The Carps, Mickey Factz, Shout Out Out Out Out (DJ Set), Nadastrom @ Le Royale

Cheeseburger, Children, Dungen, The Muslims, Marissa Nadler, TK Webb and The Visions, Headdress @ Music Hall of Williamsburg

Social Registry showcase w/ Gang Gang Dance, Growing, Psychic Ills, and Sian Alice Group @ Santo’s

The Rosebuds, Ladybug Transistor, Crystal Stilts, Wye Oak @ The Bell House

King Khan & BBQ Show, Monotonix @ The Studio at Webster Hall (free)

Pattern is Movement, Stars Like Fleas, Bear in Heaven @ Union Pool

8 PM The Boat People  / 9 PM Portastatic  / 10 PM The Subjects (Ourstage.com) / 11 PM Crystal Antlers  @ Red Bull Space at 40 Thompson (free)

Roisin Murphy @ Mansion

10/25

Lee ‘Scratch’ Perry w/ Restavrant, Iran, The Muslims, Vaz and the Sundelles @ Santo’s

Prime Time w/ DJs Eamon Harkin & James F!@$%^ Friedman + special guest GREG WILSON @ Santo’s

The XYZ Affair, Lukestar, Royal Bangs, Casiokids, The Uglysuit, Ingrid Olava @ Cake Shop

US Christmas, TK Webb and The Visions, The Giraffes, Akimbo @ Europa

Jay Reatard, Crystal Antlers, Amazing Baby, Women @ Glasslands

Yo Majesty, The Octopus Project, Die! Die! Die!, Monotonix, The Happy Hollows, Elizabeth Wills @ Gramercy Theater

The Toxic Avenger, NinjaSonik, Heartsrevolution, Team Robespierre, Totally Michael, Shout Out Out Out Out, Designer Drugs, Juiceboxxx, Franki Chan, Lauren Flax @ Music Hall of Williamsburg

The Uglysuit, Johnny Foreigner, Cut Off Your Hands, The Mae Shi, Shock Cinema, Frances, The Muslims, Cale Parks, Holy Hail, Anni Rossi, Radio 4, Jean On Jean, Pre, Drink Up Buttercup, Sky Larkin @ Public Assembly (afternoon show

DMBQ, Monotonix, Pre, The Mae Shi, An Albatross, Akimbo, The Apes, Sole and Skyrider Band, Yip Yip @ Market Hotel

Matthew Dear’s Big Hands, School of Seven Bells, Michna, Deastro @ (le) Poisson Rouge

Little Jackie (early show) @ Bowery Ballroom

A Place to Bury Strangers / Crystal Antlers / Vivian Girls / Marnie Stern / All The Saints (late show) @ Bowery Ballroom

8 PM DRI / 9 PM Luke Temple  / 10 PM Justin Townes Earle / 11 PM The Delta Spirit  @ Red Bull Space at 40 Thompson (free)

Merge Records Showcase with Oakley Hall 1:00 / The Rosebuds 12:00 / The Broken West 11:00 / Portastatic 10:00 / Wye Oak 9:00 / The Music Tapes 8:00 @ Mercury Lounge

Casiotone for the Painfully Alone, Pants Yell!, Future Islands @ Silent Barn

Pattern is Movement, Laura Burhenn, Emmy the Great, The XYZ Affair, Seth Kallen, Jukebox The Ghost, The Swimmers, Modern Skirts, The Bloodsugars, Grammar Debate @ The Delancey (free)  (day show)

BM Linx, Project Jenny / Project Jan, Hollerado, Bryan Scary & The Shredding Tears, Via Audio, The Subjects @ The Studio at Webster Hall (free) (day Show)

Preacher and the Knife, Apache Beat, Dragons of Zynth, Freshkills @ The Studio at Webster Hall (free)

Minus the Bear, Sylvie, Annuals @ Webster Hall

Share This Post: